Anda di sini:
Ketua Menteri Melaka
Maklumat Berkenaan Ketua Menteri Melaka & Peranannya

Ketua Menteri Melaka

Ketua Menteri dilantik oleh Yang di-Pertua Negeri dari kalangan ahli Dewan Undangan Negeri berdasarkan pertimbangan beliau dalam memberi kepercayaan kepada majoriti para ahli dewan. Ketua Menteri akan mempengerusikan Majlis Mesyuarat Kerajaan Negeri (MMKN) yang akan bersidang setiap minggu di pejabat Ketua Menteri.

Ketua Menteri akan menjalankan tanggungjawab dan fungsinya sebagai ketua kerajaan negeri selain memenuhi keperluan masyarakat, terutama didalam kawasannya. Beliau tidak akan memegang mana-mana projek dan juga tidak dibenarkan berurusniaga dengan mana-mana pihak komersial.

Ketua Menteri pada ketika ini ialah YAB Tuan Hj. Adly bin Zahari. Beliau telah dilantik pada Mei 2018.

Alamat :-

Pejabat Ketua Menteri
Tingkat 4 (Suite),
Blok Bendahara, Seri Negeri,
Hang Tuah Jaya,
Ayer Keroh 75450, Melaka


Senarai Ketua Menteri

No Nama Dari Hingga
1. Tuan Hj. Adly bin Zahari Mei 2018 Sekarang
2. Datuk Seri Utama Ir. Ts. Hj. Idris bin Hj. Haron 07.05.2013 April 2018
3. Datuk Seri Hj. Mohd. Ali bin Mohd. Rustam 03.12.1999 06.05.2013
4. Datuk Seri Abu Zahar bin Hj. Isnin 23.05.1997 02.12.1999
5. Datuk Seri Hj. Mohd Zin bin Hj. Abdul Ghani 14.10.1994 14.05.1997
6. Tan Sri Hj. Abdul Rahim bin Tamby Chik 26.04.1982 13.10.1994
7. Datuk Seri Mohd. Adib b. Mohd Adam 11.07.1978 26.04.1982
8. Datuk Setia Hj. Abdul Ghani bin Ali 01.08.1972 10.07.1978
9. Datuk Hj. Talib bin Karim 06.10.1967 31.07.1972
10. Tun Abdul Ghaffar bin Baba 01.06.1959 05.10.1967
11. Dato' Kurnia Jasa Osman bin Talib 31.08.1957 31.05.1959
 
Portal Melaka Versi 5.0 - dibangunkan oleh Bahagian Teknologi Maklumat Dan Komunikasi, Jabatan Ketua Menteri Melaka